Warto zobaczyć

Lublin

Początki osadnictwa sięgają VII wieku. Odkrycia archeologiczne na wzgórzu Czwartek z tego okresu świadczą o tym, że już wtedy Lublin był sporą osadą.

Lublin to największe miasto we wschodniej Polsce (na wschód od Wisły) pod względem liczby ludności. Jest to również ważny ośrodek akademicki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny), a także liczący się ośrodek kulturalny z bogatym kalendarzem imprez kulturalnych.

Lublin od kilkunastu lat prężnie się rozwija i zapewnia turystom coraz więcej atrakcji, które wzbogaca ciekawa architektura. Odwiedzając Lublin, warto zwiedzić doskonale zachowane Stare Miasto – jedno z najpiękniejszych w Polsce – z licznymi zabytkami z XIII–XX wieku. Posiada dobrze zachowany pierwotny średniowieczny układ przestrzenny. Zachwyca nie tylko bogactwem zdobień na fasadach kamienic, ale również wyjątkową autentycznością, oryginalnością oraz klimatem sprzed wieków. Warto zobaczyć Zamek Królewski, kamienice na Placu Zamkowym i Bramę Krakowską. Starówka w Lublinie jest wyjątkowa i magiczna. Odrestaurowane kamienice, wąskie, klimatyczne uliczki sprawiają, że Stare Miasto w Lublinie jest obecnie jednym z najpiękniejszych w Polsce. Zamek Królewski to perełka Lublina. Odremontowany zamek dzisiaj stanowi wizytówkę Lublina. Poza zachodnią fasadą Zamku Królewskiego warto także zwrócić uwagę na dominującą w założeniu basztę. Jest ona jedną z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Wybudowana już w XIII wieku jest przykładem stylu romańskiego. Odróżnia się ona od pozostałych fragmentów Zamku, które utrzymano w stylu neogotyckim. Jest to chyba jedyny przykład Zamku w Polsce o tak ciekawym założeniu. 

Lublin jest nazywany miastem inspiracji. Przyciąga turystów wyjątkowym klimatem, zabytkami, ofertą kulturalną oraz pyszną kuchnią.

W Lublinie znajduje się Kaplica Trójcy Świętej – jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie. Turyści z całego świata podziwiają w niej wspaniałe XV-wieczne freski w stylu bizantyńsko-ruskim.

Muzeum Wsi Lubelskiej to wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby poznać dawne życie na wsi. Znajdują się tu urokliwe chaty kryte strzechą, kapliczki, stare zagrody i młyny.

Tradycyjna regionalna kuchnia lubelska to potrawy wywodzące się z menu dawnych mieszkańców tego regionu. Mieszają się w niej smaki żydowskie, ukraińskie, litewskie, tatarskie, węgierskie, a nawet ormiańskie.

  

Odwiedzając Lublin warto wybrać się również w jego okolice. Najciekawsze miejsca w okolicy to m.in. pałac w Kozłówce – nadwiślańskie miasteczko Kazimierz Dolny, uzdrowisko Nałęczów, renesansowe miasto idealne Zamość, czy krainy z piękną przyrodą – Roztocze i Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie.

KOZŁÓWKA (35 km od Lublina)

We wnętrzu barokowo-klasycystycznego pałacu mieści się jedno z najwspanialszych w Polsce muzeów wnętrz pałacowych. Pałac otacza piękny ogród. Można tu również zwiedzić wnętrze kaplicy pałacowej, a także odwiedzić Galerię Socrealizmu i powozownię. W odległości 10 kilometrów od Kozłówki leży miasteczko Lubartów, w którym można zobaczyć zabytkowy pałac Sanguszków otoczony ogrodem oraz barokową bazylikę św. Anny.

Przewodnicy turystyczni: Fabryka Turystyki, tel. 798 773 613, biuro@fabrykaturystyki.pl, www.fabrykaturystyki.pl

KAZIMIERZ DOLNY (55 km od Lublina)

Kazimierz Dolny to malownicze miasteczko położone nad Wisłą. Historyczna zabudowa harmonizuje tu z krajobrazem Małopolskiego Przełomu Wisły. W Kazimierzu Dolnym trzeba zwiedzić Rynek z renesansowymi kamienicami, kościół farny, ruiny zamku i basztę; wejść na Górę Trzech Krzyży, z której roztacza się panorama miasteczka i doliny Wisły, przejść głębocznicą lessową „Korzeniowy Dół”, a jeśli znajdzie się czas – popłynąć statkiem turystycznym po Wiśle.

Przewodnicy turystyczni: Fabryka Turystyki, tel. 798 773 613, biuro@fabrykaturystyki.pl, www.fabrykaturystyki.pl

JANOWIEC (70 km od Lublina)

Z Kazimierza Dolnego można przeprawić się statkiem na drugą stronę Wisły, do Janowca. Znajdują się tam ruiny XVI-wiecznego zamku wznoszącego się na skarpie wiślanej nad miasteczkiem. Dla dzieci atrakcją jest pobliski park tematyczny Magiczne Ogrody w Trzciankach z magicznymi i bajkowymi postaciami, ogrodami i placami zabaw.

Przewodnicy turystyczni: Fabryka Turystyki, tel. 798 773 613, biuro@fabrykaturystyki.pl, www.fabrykaturystyki.pl

  

NAŁĘCZÓW-ZDRÓJ (25 km od Lublina)

Nałęczów Zdrój to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk, specjalizujące się w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Można tu pospacerować po Parku Zdrojowym, obejrzeć zabytkową zabudowę willową i Pałac Małachowskich, spróbować wód mineralnych w pijalni, a także zrelaksować się w kompleksie wodnym Atrium.

Przewodnicy turystyczni: Fabryka Turystyki, tel. 798 773 613, biuro@fabrykaturystyki.pl, www.fabrykaturystyki.pl

  

ZAMOŚĆ (90 km od Lublina)

Zamość, zwany „Perłą Renesansu”, to doskonały przykład renesansowego miasta idealnego. Stare Miasto, z licznymi renesansowymi zabytkami i zespołem fortyfikacji, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W Zamościu warto zwiedzić Rynek Wielki otoczony podcieniowymi kamienicami, Katedrę i fortyfikacje miejskie. Warto zobaczyć prezentację multimedialną w Prochowni na temat historii twierdzy i miasta. Warto także pospacerować po parku miejskim, w którym zieleń wkomponowano w elementy dawnej twierdzy.

Przewodnicy turystyczni: Fabryka Turystyki, tel. 798 773 613, biuro@fabrykaturystyki.pl, www.fabrykaturystyki.pl

  

CHEŁM (70 km od Lublina)

Chełm – miasto leżące na Pagórach Chełmskich, gdzie trzeba zwiedzić unikalne w skali Europy Chełmskie Podziemie Kredowe. Warto także pospacerować po Starym Mieście.

Przewodnicy turystyczni: Fabryka Turystyki, tel. 798 773 613, biuro@fabrykaturystyki.pl, www.fabrykaturystyki.pl